Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

БУГАРСКИ АКАДЕМИК ВО 1922: Повеќе од сигурно е дека „изворните“ прави Бугари никогаш не стапнале со нога во Македонија

Published

on

Повеќе од сигурно е дека „изворните“ прави Бугари никогаш не стапнале со нога во Македонија, чиешто население во најголем дел било словенско, пишува бугарскиот академик Стефан Панаретов во 1992 година. Во продолжение целиот текст и изворите што се објавени на страницата Macedonia: a True Endless Story која објавува документи што се поврзани со историјата на Македонија. БУГАРСКИ АКАДЕМИК ВО 1922: БУГАРИТЕ НИКОГАШ НЕ СЕ НАСЕЛИЛЕ ВО МАКЕДОНИЈА, А ИМЕНКАТА „БУГАРИН“ Е СИНОНИМ ЗА „СЛОВЕН“ Бугаринот Стефан Панаретов е еден од стотиците научници кои сведочат дека во Македонија, именката „бугари“ е политичко, а не етничко име. Во својата книга “Near Eastern Affairs and Conditions” од 1922 г., тој вели и дека вистинските, прави Бугари никогаш не стапнале во Македонија. Панаретов пишува: – „Повеќе од сигурно е дека ’изворните‘ прави Бугари никогаш не стапнале со нога во Македонија, чиешто население во најголем дел било словенско… Името Бугари со коешто (Словените, з.п.) се означени, докажува дека правите Бугари веќе се во темел пославјанчени. Нивното име (Бугарин) станало синоним за ’Словен‘, а нивното кралство во очите на македонските Словени било – словенско кралство, нивно кралство.” Значи, покрај мноштвото други записи, извори и разна литература, и Панаретов потврдува дека Македонците, т.е. македонските Словени како што тој ги нарекува, самите не се нарекувале „Бугари“, туку друг ги означил така. Уште повеќе, и според овој академик, именката „Бугарин“ станала синоним за Словен. Тоа повторно докажува дека називот „Бугари“ е политичко, а не етничко име. Стефан Панаретов (1853 – 1931) е бугарски општественик, професор, дипломат и долгогодишен редовен член на Бугарската академија на науките – БАН. Бил и наставник по Бугарски јазик во „Роберт Колеџот“ – американско училиште во Цариград. Како прв амбасадор на современа Бугарија во САД, Панаретов голем дел од својата активност ја посветил на градењето добри односи меѓу двете земји. ИЗВОР: Stephen Panaretoff, “Near Eastern Affairs and Conditions,” New York, 1922, pgs. 8, 9. –/

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ23 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести23 hours ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести1 day ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести1 day ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести1 day ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести1 day ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ23 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...