Connect with us

Занимливости

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Published

on

Историски сме им направиле и сме дозволиле големи гревови кон Македонија, вели бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ Цанев смета дека омразата на луѓето од Македонија кон Бугарија има свој корен.

Бугарската либерална и политичка елита го тргна ветото кон Македонија … Сепак, не престануваат нападите кон бугарските култрни центри во Македонија. Напротив, се радикализираат, стануваат се поагресивни, особено вчера. Верувате ли дека нешто може да ја подобри омразата на 100 km од нас?

Стефан Цанев

-Многу се плашам да зборувам на оваа тема, зашто е многу болна, но има една максима (изрека) дека во еден проблем меѓу двајца, ако отстапи послабиот тоа е пораз, ако отстапи посилниот тоа е благородно. Во случајот треба да помислиме малку на ова.

-Јас сум од луѓето кои мислат дека оваа омраза на луѓето во Македонија кон Бугарија има свој основа.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

– Историски сме им направиле, сме дозволиле големи гревови кон Македоија. Ако тргнеме од Илинденското востание, сите тогаш се надевале дека Бугарија ќе се вмеша и ќе им помогне да се ослободат .

-Бугарија на Турција не и испратила дури нуту протесна нота за тоа што се случило. -Никаква помош.

-И оттогаш започнува тоа одалечување за кое зборуваме. И не е во ред да се премолчува и она што се случува подоцна. Има и чин на предавсктво, ние сме направиле таен договор за поделба на Македонија меѓу Грција, Србија и Бугарија. Тоа не е никаква тајна и сега фактички борбата е за српскит дел на Македонија . Бугарскиот си е во Бугарија, грчкиот е во Грција.

-И најлошо кое би требало да гледаме со отворени очи, ако е можно, е она кое сме го правеле во 1943 година, кога сме ја преставувале фашистичката власт на Германија. Тоа дека ние не сме учествувале во Втората светска војна со војска – не е точно.

-Ние учествувавме во окупацијата на Балканскиот полуостров со армија од 200 илјади луѓе. Тоа е 16 девизии. Околу 50 илјади војници имало во Македонија.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

-Сега претпоставувам дека ме гледаат и што ќе зборуваат утре, но нека си ги прочитаат дневникот на Богдан Филов и ќе видат каде точно сме ги распоредиле тие девизии и неговата посета на Македонија во 1943 година, во месец Ноември, кога главното прашање е за побегнатите во планините, како што тој пишува со восхит дека нашата армија јавно погубила 12 момчиња поради сомневање за соработка со побегнатите. Има многу убиен.

Сваќате ли ?

Зборувам со многу болка, но не е во ред тоа да не биде….

Ова е главната причина.

И можеби треба да извиниме.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Не знам како тоа да се слуќи.

  • И во историјата и денес како ќе се случи, дали преку историската комисија тоа ќе се случи. И јас не знам .

Не знам ни јас , ама не е во ред да се однесуваме дена не се слуќило .

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести2 days ago

Димитриевски за БНТ: Гоце Делчев е симболот на македонизмот

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН7 days ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести2 weeks ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести2 weeks ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести2 weeks ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести3 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести2 weeks ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести4 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

Дарко ЈАНЕВСКИ „Македонска нација е едно од прашањата по кои секоја спогодба е невозможна. Скопските управувачи веруваат во постоење на...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...