Борусија Парк ќе има публика: Потегот на клубот од Менхенгладбах одличен

Неодамна Борусија Менхенгладбах, стартуваше иницијатива, која им се допадна на фановите и која доби понатамошна смисла.

Клубот најде начин како да го олабави ударот од коронавирусот, но и да собере пари за добротворни цели од фановите.

Имено, навивачите на Борусија М. можат да учествуваат во акцијата и за нешто помалку од 20 евра да добијат своја картонска макета на трибините на „Борусија Парк“.

Желбата беше барем да се направи привид дека на трибините има нормална публика, со оглед дека поради КОВИД19, тоа е забрането.

Сега се ближи првиот домашен натпревар на овој клуб, а на стадионот се поставени 20.000 картонски исечоци со ликовите на најверните навивачи кои парично го потпомогнале клубот и помогнале да заживее иницијативата која служи во добротворни цели.

There’s a lot of uncanny valley in football’s bizarre early days of returning, but I personally do not feel it so much here. That may change when I see it consistently on a broadcast, but this feels significantly more meaningful and imaginative to me at this stage than elsewhere. pic.twitter.com/qi3LC69wHl

— Zack Goldman (@ThatDamnYank) May 22, 2020

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *