Connect with us

Вести

Белин го презеде управувањето со филијалата на Газпром во Германија

Published

on

Нервоза владее на енергетскиот пазар, барањето на Москва за плаќање во рубљи и можното ембарго од Унијата за увоз на руска нафта, дополнително го подгреваат стравот.

Цената на енергенсите продолжува да расте, рубљата по неделниот раст, денеска потона за скоро 10%, доларот е стабилен, вредноста на еврото се намалува, инфлацијата се подгрева.

Во Турција достигнат е нов дваесетгодишпен максимум, односно 61 %. Ценатата на нафтата и гасот во благ пораст. Се чека ставот од Брисел, дали ќе има рампа за увоз на руска нафта и дали ќе се плаќа во рубљи.

Дали ќе постои механизам да се плаќа во евра и потоа да се конвертира, со што вештачки се подига цената останува да се види. Ако испораките на гас прекинат, ќе пробаме да најдеме алтернативно снабдување, изјави министерот за енергетика на Бугарија Александар Николов.

Германската Влада најавува дека до крајот на летото може да стави рампа на увозот на руски јаглен, а до крајот на годината и на нафтата. Но, за воведување ембарго за гасот, катогорични се – додека нема алтернатива, санкциите да бидат постепени.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Инаку германскиот оператор на една година го презеде управувањето на Газпром Германија, откако претходно изјавија дека се повлекуваат, без да ги наведат причините за тоа. Покрај во Германија, Газпром ги напушти своите филијали во Велика Британија, Чешка и Швајцарија

-Секојдневно работиме на создавање предуслови за ембарго, за независност од руската нафта, јаглен и гас. Следната мерка би била намалување на зависноста од руското влијание на нафтената инфраструктура, изјави министерот за акономиа на Германија, Роберт Хабек

И додека земјите членки на Унијата прават калкулации и бараат нови извори на енергија, експертите предупредуваат на последиците од прекинот на испорака на гасот.

-Сите овде на берза би сакале да кажат – нема веќе нафта и гас од Русија, но знаеме дека реалноста е друга. Без таа енергија, светлата ќе се изгасат во многу претпријатија, невработеноста ќе расте и ќе се соочиме со уште поголеми економски проблеми, изјави шефот на анализа на пазарот на капитал на Франкфуртската берза, Роберт Халвер.

Во меѓувреме, испораката на гас продолжува во согласност со постечките договори, а руските олигарски молат за позајмица. Роман Абрамович бара американските пријатели да му дадат на заем по милион долари, за да им исплати плати на вработените, кои неделно изнесуваат 750 илјади долари.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Вести4 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 days ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести2 weeks ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Занимливости4 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести2 weeks ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Вести1 week ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЛЕГЕНДИ2 days ago

Спиро Костов (1848 –1931)

Спиро Костов ( 1848 – 19. Ⅷ 1931) е македонски револуционер, учесник во македонското револѕцинерно движење. Бил учесник во: Српско-турската...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 days ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

Во историјата на македонската револуционерна борба за слобода периодот од 4 и 5 декември 1922 година е значаен по привременото...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ1 week ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...