Барса го освои Мадрид: Меси, Суарез, МЕСИИИ…! (ВИДЕО)

Атлетико беше подобар во текот на првиот дел од играта, но „магијата“ на Меси беше доволна за важен триумф (0:1).

Првото полувреме го одбележаа одличните одбрани на голманот на Барселона, Тер Штеген кој успеа двапати да биде победник во дуелите со одбранбениот играч на „јорганџиите“, Хермосо.

На спротивната страна Барса посериозно се закани преку Суарез и Пике, шпанскиот дефанзивец беше највисок во скокот, но стативата беше „сојузник“ на Облак.

"Messi and Suarez are slowing down" pic.twitter.com/7mSHeRw8uJ

— Jack (@ProperFutbolMan) December 1, 2019

После скоро еден час игра, Лео Меси се обиде, но Словенецот на голот одлично реагираше. Доста подобар беше шампионот во понатамошниот период, а на пет минути пред крајот на мечот беше постигнат клучниот гол.

Во еден препознатлив стил на акција која сме ја виделе многупати, одново блесна релацијата Суарез-Меси, прекрасен шут за голема победа на каталонскиот клуб на „Ванда Метрополитано“.

GAME OVER!

0️⃣ Atlético
1️⃣ Barça (🐐, 86') pic.twitter.com/Oe7Jk6dj7N

— FC Barcelona (@FCBarcelona) December 1, 2019

На крајот Атлетико имаше слободен удар за реми, во чија акција се придружи дури и голманот Облак, но немаше промена на резултатот.

Барселона повторно е на врвот во генералниот пласман со 31 бод (гол разлика 36:16), колку што има и Реал Мадрид на второто место (30:11).

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *