АПОЕЛ и Ајакс одиграа без голови, минимални победи на Бриж и Славија Прага

Во фудбалската Лига на шампиони вчеравечер и вечерва на програмата се првите средби од последното квалификациско коло за влез во групната фаза Екипите на Славија Прага и Бриж забележаа минимални победи на гостувањата кај Клуж и ЛАСК Линц. Белгиски Клуб Бриж славеше победа со 1:0 кај австриски ЛАСК и тоа со голот од пенал кој го постигна Ханс Ванакен уште во 10-тата минута. Сепак, на овој гол му претходеше офсајд кој судиите не го забележаа, а ВАР-технологијата беше искористена само за да се потврди најстрогата казна за гостите. Единствениот гол на натпреварот во Романија каде Славија Прага го совлада Клуж го постигна Лукаш Мосопушт во 28-та минута. Дербито на вечерта во Никозија меѓу АПОЕЛ и Ајак кој минатата година беше најпријатното изненадување во ЛШ со пласманот во полуфиналето, иако донесе големи возбудувања и бројни шанси на двете страни, сепак резултатот остана оној од почетокот 0:0. Реванш натпреварите овие екипи ќе ги играат во среда 28 август. Вечерва од 21 часот ќе се играат преостанатите трио средби: ДИНАМО ЗАГРЕБ (Хрватска) – РОЗЕНБОРГ (Норвешка) ОЛИМПИЈАКОС (Грција) – КРАСНОДАР (Русија) ЈАНГ БОЈС (Швајцарија) – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија) Фото за вовед: Видео: File sport_fudbal_liga_sampioni_tonski.mp4Категорија: ФудбалНовинар: Игор Трпески

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *