Connect with us

Вести

Анкета на МЦМС: ВМРО ДПМНЕ со најголема предност пред СДСМ во истражувањата на агенцијата, очајно слаба поддршка на владата

Published

on

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) спроведе истражување на јавното мислење на тема: „100 дена Влада“. Истражувањето ја опфати генералната перцепција на граѓаните за работата на новата реформска Влада во првите 100 дена, но исто така и за работењето на министрите и исполнувањето на очекувањата или разочараноста на граѓаните во одделните области како што се правда, здравство, образование, економија итн. Таму каде што е возможно, направени се споредби со податоците од претходни истражувања, или споредба со претходната година па читателот може да види како
растела или опаѓала поддршката.

Покрај ова, направена е и проверка на довербата на граѓаните во Владата како и јавното мислење за политичката стабилност на државата. Истражувањето дава осврт на јавното мислење за насоката во која се движи земјата, кој е најважниот проблем со кој се соочуваме, кои се очекувањата за економијата во следниот период и кој е најдобриот пат за земјата во иднина. Анкетата ја спроведе агенцијата М-проспект.

ВМРО ДПМНЕ со досега најголема предност пред СДСМ откако оваа агенција врши мерења на рејтингот. ВМРО ДПМНЕ има 20.7%, а СДСМ 14.6.

Според податоците од истражувањето:

– Владата во првите 100 дена не ги исполнила очекувањата на мнозинството граѓани 65,1%. Речиси една четвртина од граѓаните (23%) целосно се разочарани од сите подрачја, додека пак незначително малцинство од 4,7% не се разочарани од ниту едно подрачје.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

– Граѓаните се разочарани во областа на економија (13,9%), здравство (10,6%), надворешните работи и дипломатија (8,5%) и правда (8,2%).

– Мнозинството граѓани (63,7%) немаат доверба во владата. Околу половина граѓани (51,8%) веруваат дека земјата се движи во погрешна насока.

– Најважните проблеми со кои се соочува земјата се сиромаштијата и невработеноста (30%) и корупцијата и криминалот (25,9%). Во низата на проблеми со кои се соочува земјата потоа следуваат економската ситуација (13,9%) и иселувањето на младите (13,5%).

– Мнозинство граѓани (55,1%) веруваат дека економијата ќе се влоши во следните две години.

https://mcms.mk/mk/vesti-i-javnost/vesti/2386-vladata-ne-gi-ispolnila-ocekuvanjata-na-mnozinstvoto-gragani.html

М-Проспект во периодот од 03.05.2022 до 13.05.2022 спроведе телефонско истражување (CATI) со цел испитување на јавното мислење за довербата во Владата, ставови за работата на Владата во првите 100 дена.
Анкетата е спроведена на национално репрезентативен примерок од 1.005 испитаници. Примерокот е двофазен стратификуван, репрезентативен според пол, возраст, етничка припадност и место на живеење. Анкетираните се лица над 18 години, граѓани на Република Северна Македонија. Анкетата се спроведуваше на македонски и албански јазик. За да се исполни критериумот за случаен избор користен е методот

Сите резултати се подложни на статистичка грешка од ±3,1% со прифатливо ниво доверба.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

83 Comments

83 Comments

 1. click here

  21/06/2022 at 4:56 pm

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
  the internet will be a lot more useful than ever before.

  Feel free to surf to my webpage click here

 2. ironbridge

  21/06/2022 at 6:21 pm

  We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your web site offered us with valuable info
  to work on. You’ve performed an impressive process and our whole neighborhood will likely be thankful to you.

 3. Jimmer

  17/08/2022 at 10:21 pm

 4. Tedmer

  17/08/2022 at 11:26 pm

 5. Teomer

  18/08/2022 at 8:04 am

 6. Timothyingep

  18/08/2022 at 8:39 am

 7. Teomer

  18/08/2022 at 3:43 pm

 8. Kimmer

  19/08/2022 at 12:10 am

 9. SamuelHaf

  08/09/2022 at 4:00 am

 10. Paulmer

  08/09/2022 at 2:37 pm

 11. Charleshef

  08/09/2022 at 4:16 pm

 12. MichaelBow

  09/09/2022 at 4:32 am

 13. Charleshef

  11/09/2022 at 5:19 am

 14. ElwoodPig

  13/09/2022 at 4:34 am

 15. Carlmer

  30/09/2022 at 4:42 am

 16. Miclmug

  03/10/2022 at 8:44 pm

 17. Jimmer

  05/10/2022 at 11:06 pm

 18. Judymer

  08/10/2022 at 4:04 am

 19. Denmer

  10/10/2022 at 8:16 pm

 20. Annamer

  27/10/2022 at 9:53 am

 21. canlı seks hatları

  09/11/2022 at 2:17 pm

  Antalya seks numarası alarak buradaki kadınlar veya tecrübesiz kızlarla sanal seks yapabilirsiniz canlı seks hatları http://uid.me/seks_hattiinfo

 22. Kimmer

  14/11/2022 at 12:35 pm

 23. Jasonmer

  30/11/2022 at 3:27 am

 24. Ashmer

  10/12/2022 at 6:16 pm

 25. Jasonmer

  13/12/2022 at 6:48 am

 26. Kimmer

  20/12/2022 at 3:44 pm

 27. Boomer

  21/12/2022 at 6:03 pm

 28. Nickmer

  21/12/2022 at 6:43 pm

 29. RobertMok

  21/12/2022 at 7:01 pm

 30. Nickmer

  21/12/2022 at 7:18 pm

 31. Boomer

  21/12/2022 at 7:27 pm

 32. DavidWot

  21/12/2022 at 9:44 pm

 33. MichaelSpott

  21/12/2022 at 10:16 pm

 34. RobertMok

  21/12/2022 at 10:24 pm

 35. Marvinjinia

  21/12/2022 at 11:23 pm

 36. Ugomer

  21/12/2022 at 11:37 pm

 37. Ugomer

  22/12/2022 at 12:09 am

 38. Marvinjinia

  22/12/2022 at 12:40 am

 39. MichaelSpott

  22/12/2022 at 1:25 am

 40. Jackmer

  22/12/2022 at 3:16 am

 41. Kimmer

  22/12/2022 at 3:50 am

 42. Kimmer

  22/12/2022 at 4:25 am

 43. Wimmer

  22/12/2022 at 7:00 am

 44. Evamer

  22/12/2022 at 10:51 am

 45. Ashmer

  22/12/2022 at 11:38 am

 46. DavidWot

  22/12/2022 at 12:01 pm

 47. MichaelSpott

  22/12/2022 at 12:10 pm

 48. Jimmer

  22/12/2022 at 2:09 pm

 49. Evamer

  22/12/2022 at 4:32 pm

 50. Tommyenrom

  22/12/2022 at 4:42 pm

 51. Denmer

  22/12/2022 at 5:11 pm

 52. Rodneygappy

  27/12/2022 at 10:20 pm

 53. Boomer

  01/01/2023 at 7:14 pm

 54. Boomer

  08/01/2023 at 8:30 am

 55. MichaelSpott

  17/01/2023 at 6:12 am

 56. Denmer

  19/01/2023 at 11:39 pm

 57. Kiamer

  21/01/2023 at 11:25 am

 58. RobertMok

  21/01/2023 at 9:46 pm

 59. Timothyingep

  22/01/2023 at 2:56 am

 60. Jasonmer

  22/01/2023 at 11:52 pm

 61. Kiamer

  23/01/2023 at 4:43 am

 62. Timothyingep

  23/01/2023 at 10:05 am

 63. EdgarPrert

  23/01/2023 at 3:47 pm

 64. RobertMok

  23/01/2023 at 4:30 pm

 65. Rodneygappy

  24/01/2023 at 9:48 am

 66. RobertMok

  24/01/2023 at 10:19 am

 67. Timothyingep

  25/01/2023 at 12:28 am

 68. Rodneygappy

  25/01/2023 at 7:56 am

 69. Rodneygappy

  25/01/2023 at 12:50 pm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Вести3 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести3 days ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести4 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести4 days ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести4 days ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести5 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости1 week ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести1 week ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести1 week ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести2 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести5 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести3 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

Вести4 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести3 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести2 weeks ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Занимливости1 week ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...