Connect with us

Вести

АД ЕСМ ја повика топланата „Скопје Север“ да го потпише договорот за деловно-техничка соработка

Published

on

Топланата „Скопје Север“ АД треба да го потпише со АД ЕСМ договорот за деловно-техничка соработка за да може да и се испорачува топлинска енергија. ЕСМ законски не може да ја субвенционира цената за топлинска енергија како што побарала топланата.

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање рече дека топланата добила помош од државата преку ЕСМ, врз основа на комерцијален договор и дека делови од него се уште не се реализирани.

-Се работи за договор и ЕСМ не може да дава помош на кого било затоа што се работи за акционерско друштво во државна сопственост. Тие може да склучуваат или договор за деловно-техничка соработка, каде што точно се наведуваат обврските и одговорностите на двете договорни страни, во овој случај на ЕСМ и на Топлана Север, или може да се пристапи како што се пристапи во случајот на БЕГ, со преземање на управувањето, врз одредби од Законот за енергетика и на други поврзани закони и согласно одлуки на Регулаторната комисија за енергетика за преземање со управувањето на компанијата и испорачување на топлинска енергија, рече Ковачевски.

Доколку раководствата на топланата „Скопје Север“ и ЕСМ успеат да постигнат договор врз основа на порамнување за она што не било реализирано во текот на изминатиот период и доколку постигнат договор за она што треба да се прави во идниот период, тогаш ЕСМ, рече премиерот, ќе може да испорача тоа што би било нивна обврска во евентуален таков договор за деловно-техничка соработка.

-Доколку не, тогаш ќе мора да продолжат да разговараат на ниво на раководство на ЕСМ и на раководство на топлана Север со цел да се дојде до заеднички прифатливо решение во интерес на граѓаните, изјави премиерот одговарајќи на новинарско прашање на настан по повод реализацијата на проектот на АД МЕПСО за модернизација на телекомуникациската опрема.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Директорот на ЕСМ Васко Ковачевски појасни дека во јануари, во претходната грејна сезона, склучиле договор за деловно-техничка соработка со трите компании БЕГ и со компанијата „Скопје Север“ АД со кои го презеле управувањето со цел да испорачаат ресурс за топланите односно природен гас.

-И кога овие деловни субјекти ќе ги наплатат средствата, да ги вратат, но не подолго од поднесувањето на завршната сметка за 2022 година, а тоа е март 2023. Деловите од договорот се согласно претходниот договор што го имаме за доверливост, остануваат помеѓу двете компании. Трите компании БЕГ во целост ги испочитуваа сите елементи од договорот. „Скопје Север“ АД поголем дел од обврските согласно тој договор се уште не ги има испочитувано. Иако претходно имаше друг управител, сега има нов, меѓутоа сопственикот е еден и единствен, тоа е Топлификација АД во стечај. Јас очекувам до крајот на годината, заклучно со 31 декември, да се испочитуваат обврските од претходниот договор, а притоа понудивме и нов договор за деловно-техничка соработка, ист како и претходната година, кој тогаш беше потпишан од „Скопје Север“ АД. Договорот е поминат како одлука на Влада и има задолженија и до АД ЕСМ и до Топлана Север тој да се потпише за периодот од октомври до април. „Скопје Север“ АД тој договор не сака да го потпише. Ни предложија друг договор со кој бараат субвенционирање на цената, а тоа да го направи АД ЕСМ. Ниту по закон, ниту по правила, ниту по регулирана дејност, АД ЕСМ тоа не може да го направи, истакна директорот на АД ЕСМ.

Затоа јавно, рече, уште еднаш испраќа порака до „Скопје Север“ АД да пристапи кон одлуката на Владата и да се потпише тој договор за деловно-техничка соработка, со цел да се обезбеди континуирано и непречено греење за граѓаните кои користат топлинска енергија од таа топлана.

-Притоа треба да се земе предвид и информацијата што ја добивме од РКЕ дека „Скопје Север“ АД нема лиценца за работа во оваа дејност за територијата за која испорачува топлинска енергија, додаде Ковачевски.

Тој повика топланата да ги среди сите формално-правни работи, прво со РКЕ, а потоа да го потпише договорот, и ЕСМ ќе додели дел од средствата од наменската сметка со пари што ги има дадено Владата за справување со топлинската криза, и ќе се испорача топлинска енергија за „Скопје Север“ АД.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести19 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести19 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...