Connect with us

Вести

Агатангел: „Поддршка за протестите! Османи да се повлече од барањата на Бугарите против македонскиот идентитет“

Published

on

„Министерот за надворешни работи треба целосно да се повлече од оваа расправа, што ни ја наметнуваат Бугарите, бидејќи нивните барања задираат во идентитетските прашања на Македонците. Тој самиот не е Македонец, па неговото однесување личи на човек, што сака да го уредува дневниот престој на својот сосед. Tој не е поставен од народот, па да се плаши од неговиот суд. И тој и сите други околу него се тука, за да ги бранат туѓите интереси.“ – вели Агатангел, митрополитот Повардарски на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во својата анализа, која со наслов „Каков е изгледот на урнатината, таква на безумниот му е мудроста“ ја објави весникот „Нова Македонија“.

Покрај другото, владиката Агатангел пишува: „Протестите на македонскиот народ имаат благочестива цел: спречување на свесното ништење на македонскиот идентитет, односно на македонскиот јазик, историја и култура. Моите молитви се секогаш на ваша страна, бидејќи вашето дело е праведно. Ве поддржувам и ве поткрепувам.“

„Промената на името беше јасна и отворена победа на неофашизмот, кој на европскиот украсен астал, пропагандно, со надеж за посветла иднина, ни беше сервиран во бели ракавици. Преку Бугарите како европски измеќари сега ни се послужува газење на македонскиот јазик, идентитет и историја. Во сегашниов обид за ништење на македонскиот јазик, идентитет и историја гледаме школски пример за лудост, во кој е вградена нечесна намера.“

„Колку порази како народ и држава треба да доживееме, за конечно да сфатиме со кого и со каква нечестивост си имаме работа? Европа, но и Америка, како нејзин непосреден газда и владетел, повеќе не се она што биле некогаш. Францускиот претседател е совршена праслика на британскиот премиер од 1938 година, кој во име на мирот, како повисок интерес, на Хитлер, без да го праша тамошниот народ, му ги предал на тацна цела Австрија и Чехословачка, за овој подоцна да се осоколи и да му донесе на светот бура од несреќи, во која пострадаа меѓу 60 и 80 милиони невини луѓе. Ете со кого денеска си имаме работа. Ваквата ментална состојба денес има намера да ни ја крои судбината.“

„Бугарите во овој момент се само лоши актери и невешти имитатори, кои уште еднаш избраа да застанат на погрешната страна на историјата. Таквите многу сакаат да зборуваат за измислена бројка на обесправени Бугари во Македонија, но, сепак, никако немаат намера да си погледнат во сопствениот двор, па да си видат каква нечовечност им владее во сопствените граници, и во однос на правата, но и во однос на слободата на мислата на оние што одбиваат да се чувствуваат како Бугари. Европа замижува пред оваа неправда, оти тие ги разбираат единствено правилата на насилникот. За Европа не е никаков проблем еден културен центар да носи име на докажан терорист, кој бил личен пријател на Гебелс и на Хитлер.“

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

„Јас немам намера да молчам пред неправдата, што непосредно го угнетува мојот македонски народ. Оваа неправда сака да му ја зацрни и да му ја одземе секоја светла иднина, претворајќи го во безлична маса, во дрво без корен, во послушен и аутистичен ентитет, кој единствено има право да биде согласен со секој апсурд што ќе му биде прислужен.“

„Уште пострашно е однесувањето на министрите од македонскиот блок. Не разбирам како може да се нема основно чувство за духот на својот народ. Вразумете се! Оставете ја Европа да се бори со својот фашизам, тоа е нивен производ. Македонците отсекогаш биле антифашисти и никогаш немале страв да се спротивстават на фашистичките мрачни сили, дури и тогаш кога пред нивниот налет се поклонила цела Европа. Потребно ли е за некој да не биде навреден, да ги потрупаме илјадниците партизански гробови и споменици што во знак на благодарност ги изградиле нашите татковци?“

„Внимавајте како ќе бидете запаметени во историјата, оти таа е неумолива, никому не му простува и брутално се пресметува со предавниците, а вас особено нема да ве поштеди. Сега ви е последната шанса да бидете храбри и одлучни. Најпрво вратете го името Македонија и признајте си ја грешката.“

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести

Скопјани се тепале во двор

Published

on

На 07.08.2022 околу 01:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во двор во Скопје бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Т.М.(41) и Н.Г.(44), двајцата од Скопје. Се работи на расчистување на случајот.

Continue Reading

Вести

Младо момче нападнато од неколку лица во Струмица

Published

on

На 07.08.2022 во 03:40 часот во СВР Струмица било пријавено дека во угостителски објект Струмица, Д.Г.(21) бил физички нападнат од неколку лица. Се работи на расчистување на случајот.

Continue Reading

Вести

Лишени од слобода 4 лица, учествувале во тепачка во Радовиш

Published

on

На 07.08.2022 во 00:10 часот на бул.„.Александар Македонски“ во Радовиш, полициски службеници од ОВР Радовиш ги лишиле од слобода Џ.А.(21), М.Д.(25) од Радовиш, од една страна и Д.Т.(22) од Радовиш, С.К.(31) од с.Ораовица, радовишко затоа што го нарушиле јавниот ред и мир со меѓусебна физичка пресметка. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Continue Reading
Advertisement
Вести3 hours ago

Лишени од слобода 4 лица, учествувале во тепачка во Радовиш

Вести3 hours ago

Младо момче нападнато од неколку лица во Струмица

Вести3 hours ago

Скопјани се тепале во двор

Вести4 hours ago

Каков ефект ќе донесе прогресивното оданочување?

Вести11 hours ago

Скопјанка со возило излетала од коловозот, се здобила со тешки телесни повреди

Вести11 hours ago

Димитриеска Кочоска: СДСМ да се фалат за друга тема, на темата економија губат 100:0

Вести11 hours ago

Почина жената од Неготино која беше крвнички претепана од партнерот!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН13 hours ago

ТРИ СЦЕНИ ОД МАКЕДОНИЈА ОД 15 ВЕК: Има христијански калуѓери, од кои некои се Грци, некои Македонци…!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН13 hours ago

УТРЕ Е СВ. АНА: Православните христијани го празнуваат успението на мајката на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН13 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Успение на Св. Ана, мајката на Богородица

ХРОНОЛОГИЈА2 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски – од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка дарба

Вести2 weeks ago

Перо Камиказа: Татко ми, кој е жив и е од Егејска Македонија, на 95 години ми рече да ви ги поставам следните прашања

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Бугарските фашисти во Софија ги стрелаа македонските поети и патриоти Никола Јонков Вапцаров и Антон Попов

Вести4 weeks ago

СЕ ОГЛАСИ СПАСЕНИОТ МАКЕДОНЕЦ – еве што изјави за грчките медиуми, на копно беше поздравен со аплауз (ВИДЕО)

Вести4 weeks ago

Грчева открива детали од протоколот од кои ќе ви се крене косата: Документот треба да се запали

Вести4 weeks ago

Тасевски до СДСМ: Го потпишете ли она француско гомно сервирано од Бугарите, за дваесетина години вашите деца ќе мислат дека се Бугари

Вести3 weeks ago

Арсова го растури Османи – министерот без одговори на забелешките за францускиот договор

Вести2 weeks ago

ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НЕ ПОЧНАЛ ОД ВЧЕРА: Македонците ги мразат Бугарите, пишувал британскиот весник Тајмс уште во 1915 година

Вести4 weeks ago

А како Бугарија дозволила два милиони „Бугари преку ноќ во 1944та да станат Македонци?

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести3 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести3 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА3 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА4 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл4 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести4 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ2 weeks ago

Антон Попов

Антон Попов (с. Игуменец, Петричко, Пиринска Македонија, 23. VII 1915 – Софија, 20. X 1942) – македонски поет, раскажувач, новинар,...

ЛЕГЕНДИ2 weeks ago

Никола Јонков Вапцаров

Никола Јонков Вапцаров (Банско, Пиринскиот дел на Македонија, 24. XI 1909 – Софија, 23. VII 1942) – е македонски поет...

ХРОНОЛОГИЈА2 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

Винстон Черчил е еден од поважните политичари на 20 век. Најпознат е по неговата улога во Втората светска војна како премиер...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Петар Самарџиев  (1877 – 1906 )

Петар Самарджиев (1877 – 21.VI 1906 ) е македонски револуционер, Тиквешки војвода на Македонската револуционерна организација. Бил член на тајниот...

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ1 month ago

Последниот антички македонски крал Персеј (212-165 п.н.е) ,владеел од 179 до 168 година пред нашата ера. Тој бил син на...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Кошка ( 1873 – 1907 )

Роден е роден 1873 година во влашкото село Гопеш, Битолско. Во Битола се школува во Романската гимназија, а потоа студира...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Китанов – Сандо

Александар (Сандо) Китанов (1881 –23. XII 1906) е македонски учител, револуционер и војвода. Бил активен член на Македонската револуционерна организација...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Евтимов (1874 – 1939)

Александар Евтимов (1874 – Софија, 1939) е македонски револуционер, преспански и прилепски војвода на ТМОРО, учител и публицист. Учествувал во...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Алберт Сониксен (1878 – 1931)

Алберт Сониксен (5. V 1878 – 16. VIII 1931) е американски новинар и публицист, кој ја поддржува македонската револуционерна борба....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

Популарни вести