Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

АВСТРАЛИСКИ ДОКУМЕНТИ ОД 1938: Наци-фашистичкиот режим на Метаксас во Грција систематски ги прогонува тамошните Македонци

Published

on

Австралискиот новинар и автор Берт Биртлс (1900 –1994) во својата книга од 1938 година пишува дека наци-фашистичкиот режим на диктаторот Јоанис Метаксас во Грција систематски ги прогонува тамошните Македонци. Сведоштво и документи за тоа пренесуваме од страницата Фејсбук на која се објавуваат документи од историјата на Македонија:

НОВИНАРОТ БЕРТ БИРТЛС ВО 1938: „ГРЦИЈА ПОСТОЈАНО ГИ ПРОГОНУВА МАКЕДОНЦИТЕ“

Австралискиот новинар и автор Берт Биртлс (1900 –1994) во својата книга од 1938 година пишува дека наци-фашистичкиот режим на диктаторот Јоанис Мекатсас во Грција систeмaтски ги прогонува тамошните Македонци. Биртлс го споредува тоа што германските нацисти им го правеле на Евреите, со односот на грчките наци-фашисти кон Македонците. Неговиот заклучок гласи – Грција има свој посебен вид шовинизам. Тој бил дописник на неколку весници – „Дејли телеграф“, „Сан“ и „Сандеј телеграф“, а заедно со својата сопруга Дора, престојувал една година во Грција.

И двајцата патувале низ целата земја, истражувајќи ја политичката ситуација. Биле сведоци на политичките борби, како и на прогонот и тортурата врз илјадници луѓе, меѓу кои и Македонците, во злогласните логори на островите Гавдос, Анафи и други. Прогонот на Македонците во Грција го споредил со тој кон Евреите. Биртлс пишува: „И не само што преку својата изопачена нечовечност, грчката диктатура го имитира германскиот и италијанскиот модел, таа веќе има развиено свој посебен бренд на шовинизам. Ако Грција нема Еврејски проблем, таа ги има Македонците. Во име на „хеленизацијата“, според наводите, грчките власти постојано ги прогонуваат овие луѓе и ги апсат поради најнечуени причини.

За да всади во нив соодветен [грчки] националистички дух, Метаксас го употребува методот со менување на изворните, македонски имиња на местата во грчки и преку забранување [кон Македонците] да го употребуваат својот мајчин [македонски] јазик. А, доколку покажат и најмал отпор спрема овој указ – бидејќи и тоа се смета за закана за безбедноста на државата, селаните Македонци се прогонувани без судење. Навистина, има многу малку политички затвореници, без разлика дали Македонци или Грци, кои се формално обвинети за некакво кривично дело. Насекаде во очите на фашистите почитувањето на законите и правдата е болест на либерализмот; така е и во Грција“.

ИЗВОР: Bert Birtles, “Exiles in thе Aegean, A Personal Narrative of Greek Politics and Travel,” Victor Gollancz Ltd., London, 1938, pgs. 367-368. ——-/

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ15 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести15 hours ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести18 hours ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести18 hours ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести18 hours ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести18 hours ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН23 hours ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ15 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...